فناوری بلاک چین یک سیستم ثبت گزارشات و اطلاعات است.

فناوری بلاک چین نوعی سیستم ثبت گزارشات است که اطلاعات مرتبط با معاملات را در خود ذخیره می‌کند.

هنگامی‌ که یک بلاک داده‌ جدیدی را ذخیره می‌کند، به فناوری بلاک چین اضافه می‌شود. همان‌طور که از نام فناوری بلاک چین پیداست، این تکنولوژی از چندین بلاک تشکیل شده است که به هم متصل شده‌اند.

هر تراکنش، یک هش ایجاد می‌کند.


هش رشته‌ای از اعداد و حروف است.هش نه‌ تنها به معاملات فعلی بلکه به هش معاملات قبلی نیز بستگی دارد.حتی تغییری کوچک در یک تراکنش، به‌طور کامل یک هش جدید را ایجاد می‌کند.

هدف اصلی این مولفه از فناوری بلاک چین، ایجاد یک مرجع هویت دیجیتالی ایمن است که بر اساس ترکیبی از کلیدهای رمزنگاری شده‌ی عمومی و خصوصی ایجاد می‌شود. این هویت مطمئن جزء اصلی تکنولوژی فناوری بلاک چین به شمار می‌رود. کلیدهای عمومی و خصوصی – هر دو با هم – یک امضای دیجیتالی را فراهم می‌کنند که ابزاری مفید برای صدور و کنترل مالکیت به‌ حساب می‌آید.

برای اینکه یک بلاک به فناوری بلاک چین اضافه شود، چهار اتفاق رخ می دهد:

1_ در ابتدا باید معامله‌ای انجام شود.

2_ سپس این معامله باید تأیید شود. پس از انجام خرید، تراکنش شما باید تایید شود.

3_ این تراکنش‌ها باید در یک بلاک ذخیره شوند. بعد از اینکه تراکنش شما به‌ صورت دقیق تایید شد، رنگ آن سبز می‌شود. مبلغ معامله‌تان، امضای دیجیتالی شما و امضای دیجیتالی شرکت آنلاینی که از آن خرید کردید، همگی در یک بلاک ذخیره می‌شوند و این معامله احتمالا به صدها یا هزاران معامله‌ی همانند آن خواهد پیوست.معاملات به ترتیبی که اتفاق می‌افتند وارد شبکه می‌شوند.

4_ هر یک از بلاک‌ها چیزی به نام هش دارند. یک هش رشته‌ای از کارکترها است که در هر فناوری بلاک چین با یک تابع ریاضی خاص به ‌دست می‌آید و توسعه دهندگان آن را مشخص می‌کنند. کوچک‌ترین تغییر در اطلاعات یک بلاک، هش آن را به‌طور کلی تغییر می‌دهد. زمانی که تمام تراکنش‌های بلاک تایید شدند، کد شناسایی منحصر به فردی به آن اختصاص داده می‌شود که همان هش است. در فناوری بلاک چین، هش بلاک‌های بعدی، شامل هش بلاک قبلی هم هستند. هنگامی‌ که این بلاک جدید به فناوری بلاک چین اضافه می‌شود، همه عموم می توانند آن را مشاهده کنند و به اطلاعاتی مثل داده‌های معامله، زمان، مکان و اینکه چه کسی آن بلاک را به فناوری بلاک چین افزوده است، دسترسی خواهند داشت.

هر بلاک به بلاک قبلی خود نیز اشاره دارد و همگی باهم فناوری بلاک چین را تشکیل می‌دهند.

فناوری بلاک چین هر ۱۰ دقیقه یک‌ بار به‌روزرسانی می‌شود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.

فهرست